به نام خداوند جان و خرد

گود ایران‌زمین درحال ایمن‌سازی است/ لزوم تعیین تکلیف گودهای رها شده از سوی شهرداری - بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان کشور، عمران - معماری

گود ایران‌زمین درحال ایمن‌سازی است/ لزوم تعیین تکلیف گودهای رها شده از سوی شهرداری – بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان کشور، عمران – معماری

http://www.bananews.ir/

معزل گود های رها شده بویژه در کلان شهر تهران مساله ای است که باید از سوی شهرداری پیگیری و به وضعیت ایمن سازی آنها رسیدگی شود و با توجه به اصلاحیه مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، باید در فرآیند صدور پروانه ساختمانی تمهیداتی در نظر گرفته شود که از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irمساله گودهای رهاشده معزلی است که کلان‌شهر تهران در سال های اخیر شاهد آن است و باعث تهدید جان شهروندان در این کلان‌شهر شده است.

در حال حاضر پیگیری وضعیت گودهای رهاشده در شهر تهران انگشت اشاره را به سمت مقصر اصلی ، یعنی شهرداری می برد و با توجه به اینکه اگر از گود برداری مدت زیادی گذشته باشد با تغییر شرایط آب و هوایی هر لحظه، امکان ریزش آن وجود دارد، پیگیری وضعیت گود های رها شده در تهران امری ضروری است.

منوچهر شیبانی، سرپرست دفتر ملی مقررات ساختمان در گفتگو با خبرنگار ایسنا در این باره اظهار کرد: باید از سوی شهرداری ترتیباتی داده شود تا به مساله گودهای رهاشده از طریق مالکان رسیدگی شود.

وی با تاکید براین که عملیات ساختمانی باید در زمان بندی مشخص انجام شود گفت: براساس قانون اگر به هر دلیلی ادامه روند ساخت و ساز متوقف شود باید ایمن سازی صحیح صورت گیرد.

شیبانی با اشاره به اصلاحیه مبحث دوم مقررات ملی ساختمان تصریح کرد: در فرآیند صدور پروانه ساختمانی باید تمهیداتی در نظر گرفته شود که دیگر شاهد چنین اتفاقاتی در کلان شهرها نباشیم.

سرپرست دفتر ملی مقررات ساختمان درباره آخرین اطلاعات از گود ایران‌زمین نیز گفت: قسمتی از این گود پر شده است و قسمت های دیگر آن هم در حال ایمن سازی است.

هم چنین معاون فنی و عمران سازمان نظام مهندسی استان تهران دراین باره به خبرنگار ایسنا گفت: سازمان نظام مهندسی نظارت بر کنترل گودها در شهر تهران را ادامه می‌دهد وبا توجه به اینکه بحث گودهای رها شده در شهر تهران بحث مهمی است، تصریح کرد: از سال گذشته سازمان نظام مهندسی با حساسیت‌های خود با کمک شهرداری بسیاری از گودهای رها شده در تهران شناسایی کرده اند.

وی با اشاره به این‌که در بحث گودبرداری دو مساله‌ی فنی و سیستم‌های اداری مطرح است، گفت: مرجعی که در حال حاضر می‌تواند به مالکین فشار وارد کند شهرداری است.

معاون فنی و عمران سازمان نظام مهندسی استان تهران تاکید کرد: شهرداری باید به سرعت راهکاری مدنظر قرار دهد و تعهداتی را از مالکان پروژه‌ها بگیرد که بعد از انجام گودبرداری به حال خود رها نشوند.

حیدریون با بیان این‌که اگر مالکی گود خود را رها کند طبق ماده ۵۵ قانون ، شهرداری می‌تواند ورود پیدا کند، گفت: شهرداری به راحتی می‌تواند اقدام به پرکردن گودها کند که در این صورت مالکین وارد شده و اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

وی خاطرنشان کرد: تمام گودهایی که در شهر تهران رها شده‌اند شهرداری باید وارد عمل شود و اقدامات لازم را در موردشان انجام دهد و اگر در بحث فنی مشکلی وجود داشته باشد سازمان نظام مهندسی می‌تواند با شهرداری همراهی داشته باشد.

 

ایسنا

ادامه خبر