به نام خداوند جان و خرد

کاخ به جا مانده دوران اشکانی از پلانهاي برتر معماري باستاني دنيا - بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان کشور، عمران - معماری

کاخ به جا مانده دوران اشکانی از پلانهاي برتر معماري باستاني دنيا – بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان کشور، عمران – معماری

http://www.bananews.ir/

در یک کیلومتری جنوب شرقی شهر گیلانغرب اثری تاریخی مربوط به دوره های اشکانی ، سلجوقی ، ساسانی و قاجار است که از سه بخش ویژه شامل بخش رسمی، تشریفاتی، بخش اداری و بخش خصوصی تشکیل شده است و مساحت آن 70 در 50 متر است و تکه سفالهای اشکانی تنها اشیایی بوده که باستان شناسان موفق به شناسایی آنها شده اند.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)،این آثار تاريخي شهرستان گيلانغرب ،محوطه تاريخي بي نظير كاخ اربابي است که در مجاورت سراب مورت قرار دارد. این بنا با استفاده از سنگ و ملات گچ و آجر ساخته شده دارای قدمتی 2500 ساله است.

اين بنا داراي پلانی منحصر به فرد است و از جمله پلانهاي برتر معماري باستاني دنيا به‌شمار مي‌رود كه داراي راهروها، تالار تشريفات، اتاق تخت‌نشين‌حاكم، محل زندگي خصوصي حاكم و واحدهاي اداري، دفتر منشي و پاگردها است.

گچ‌بري‌هاي به دست آمده از داخل اين تالار نشان مي‌دهد كه تالار مذكور در زمان اشكاني با پلاك و گچ‌بري تزيين شده است و پيرامون اين بخش راهروهايي به عرض سه متر و طول 50 متر وجود دارد كه از طريق آنها مي‌توان وارد واحدهاي اداري اين مجموعه شد.

دیگر شواهد باستان‌شناسي نشان مي‌دهد پس از دوره ساساني در دوران امويه نيز از اين بنا مجددا استفاده كرده‌اند و پس از اين دوره در دوره سلجوقيان بناي سراب مورت تبديل به كارگاه صعنتي شده است.

همچنين پس از آن در دوره ايلخاني به محلي براي اطراق كوچ‌نشينان فعلي تبديل شده كه بخشي از سال به ويژه بهار و پاييز در آنجا اطراق مي‌كردند.

 

باشگاه خبرنگاران

ادامه خبر