به نام خداوند جان و خرد

ساخت وسازهای میدان "سپاه" و دو روایت متفاوت - بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان کشور، عمران - معماری

meydan sepah94 200 200

ساخت وسازهای میدان “سپاه” و دو روایت متفاوت – بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان کشور، عمران – معماری

http://www.bananews.ir/

پرونده ساخت و سازهای محدوده نظامی میدان سپاه که عمارت تاریخی “کلاه فرنگی” در آن قرار دارد، این روزها در حالی با مخالفت شهرداری و اعتراض شماری از اعضای شورای شهر تهران مواجه شده که یک عضو هیات رییسه شورا، روایت دیگری از این پرونده دارد.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.irابوالفضل قناعتی با بیان اینکه شهردار منطقه در مورد این ساخت و ساز تخلف کرده است، گفت: براساس توافق فیمابین شهرداری و نیروهای مسلح، هرگاه نیروی مسلح اعم از ناجا، ارتش، سپاه و… بخواهند فضایی را در محدوده خود ایجاد کنند باید طی نامه ای به شهردارمنطقه در این خصوص درخواستی را مطرح کننند.

وی با بیان اینکه در خصوص ساخت و ساز در میدان سپاه نیز، سپاه طی نامه ای خطاب به شهردارمنطقه 7 این موضوع را مطرح کرد، گفت: متاسفانه شهردار منطقه 7 هیچگونه پاسخی به درخواست سپاه نداد و از انجایی که براساس توافقنامه، عدم پاسخگویی به منزله پاسخ مثبت است، سپاه نیز ساخت و ساز را آغاز کرده است.

قناعتی با بیان اینکه در مناسبات اداری شورا و فرمانداری نیز اینگونه تصمیمات معمول است، گفت: بر این اساس فرمانداری پس از ابلاغ لوایح 15 روز فرصت دارد تا نظر مخالف خود را اعلام و در غیر این صورت، عدم پاسخ به منزله نظر موافق است.

عضو هیات رییسه شورای شهر با بیان اینکه بررسی ها نشان داده است که شهردار منطقه 7 به دلیل بیان عدم موافقت خود تخلف کرده است ، گفت: در فاز اول ساخت و ساز شهرداری با عدم بیان مخالفت خود، زمینه را فراهم کرده است.

وی افزود: بررسی ها نشان داد که سپاه به صورت خودسر اقدام به چنین عملی نکرده و شهردار منطقه مذکور در این زمینه سهل انگاری داشته و باید پاسخگو باشد.

قناعتی با اشاره به رای شورای عالی معماری و شهرسازی مبنی بر توقف ساخت و ساز میدان سپاه، گفت: اما مسئولان مربوطه سپاه درحال پیگیری هستند تا موافقت کمیسیون ماده 5 برای ادامه ساخت و ساز را جلب کنند.

ساخت و سازهای میدان سپاه باید متوقف شود

این درحالی است که پژمان پشمچی‌زاده معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران در این باره گفت: در محدوده نظامی میدان سپاه ساخت و سازهایی در حال انجام است که شهرداری منطقه 7 و اداره کل امور نهادها، سازمانها و نیروهای مسلح شهرداری تهران از ابتدا طی مکاتباتی اخطارهای لازم را ارائه داده و با احداث بنا مخالفت کرده است.

وی با بیان اینکه کلیه ساخت و سازها باید تابع ضوابط و قوانین باشد تاکید کرد: در محدوده میدان سپاه بناهای تاریخی وجود دارد که باید طبق قانون به حریم آنها توجه داشت و با استعلام از سازمان میراث فرهنگی و سایر مراجع ذیصلاح اقدام به ساخت و ساز کرد.

به گفته معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران، محدوده میدان سپاه در پهنه G321 قرار دارد که این پهنه فضای سبز، باز و ویژه یا حفاظت فرهنگی و تاریخی است.

وی با بیان اینکه رعایت مصوبات طرح جامع تهران در پهنه مذکور (G321) برای محدوده میدان سپاه الزامی است گفت: هرگونه ساخت و ساز در این محدوده باید با دریافت تاییدیه از مراجع ذی صلاح از جمله شهرداری تهران، کمیسیون ماده 5 و سازمان میراث فرهنگی باشد و به طور حتم این ساخت و سازها باید متوقف شود.

معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران با اشاره به مکاتبات متعدد اداره کل امور نهادها، سازمانها و نیروهای مسلح شهرداری تهران و شهرداری منطقه 7 اضافه کرد: شورای عالی شهرسازی و معماری نیز مخالفت خود را با این بنا اعلام کرده و خواستار رعایت ضوابط تعیین شده و عمل به قانون شده است.

پرونده ساخت و ساز میدان سپاه در حالی مورد مناقشه دستگاه‌های مرتبط است که به گفته مختاباد، عمارت تاریخی این میدان میز وضعیت مناسبی ندارد و استخوان هایش بیرون مانده است. امید است به عنوان کمک به شهروندان بخشی از این مجموعه که عمارت در آن قرار دارد به نفع شهروندان آزاد شود تا این میراث تاریخی تخریب نگردد.

 

ایسنا

ادامه خبر