به نام خداوند جان و خرد

ساخت بیش از یک میلیون ساختمان غیرمجاز در کشور - بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان کشور، عمران - معماری

ساخت بیش از یک میلیون ساختمان غیرمجاز در کشور – بنانیوز، اخبار صنعت ساختمان کشور، عمران – معماری

http://www.bananews.ir/

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: بیش از یک‌میلیون ساختمان غیرمجاز در کشور ساخته‌شده که بخش اعظمی از اراضی کشاورزی را از بین برده است.

به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ قباد افشار در نخستین همایش حفظ اراضی کشاورزی و سازمان‌های مردم‌نهاد استان قزوین اظهار کرد: تجمع خواسته و انرژی مردم باید در سازمان‌های مردم‌نهاد اجتماع پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه ۱۱ درصد مساحت کل کشور زمین کشاورزی قابل بهره‌برداری است، اظهار کرد: باید حداقل ۸۵ درصد نیاز غذایی کشور در این میزان مساحت زمین کشاورزی تأمین شود تا بتوانیم تکیه‌گاهی برای تولید داخلی و همچنین استقلال و امنیت غذایی کشور باشیم.

رئیس سازمان امور اراضی کشور اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی درواقع استفاده از توانمندی‌های درونی کشور است بنابراین یکی از توانمندی‌های کشور می‌تواند بخش کشاورزی و استفاده بهینه از منابع آب‌وخاک باشد.

وی تصریح کرد: تخریب باغستان‌های سنتی قزوین به‌صرف ساخت‌وساز و تغییر کاربری خیانتی آشکار است که باید با متخلفان برخورد قانونی کرد تا بتوانیم اراضی کشاورزی را صیانت کنیم.

افشار با اشاره به اینکه سهم بری و سرانه هر فرد در کشور از زمین کشاورزی ۲ هزار مترمربع است، تصریح کرد: در چند سال گذشته ضریب تأمین کاربری برای تأمین امنیت غذایی حدود ۶۴ درصد بود که در سال ۸۴ این ضریب به ۸۲ درصد رسید و در سال ۹۱ در اثر اعمال برخی از سیاست‌های نادرست واردات کشاورزی تا ۸ میلیارد دلار رسید و امروز با توجه به سیاست‌های دولت به حدود ۴ میلیارد رسیده که باید به صفر رساند یا تراز آن را مثبت کنیم.

وی گفت: بیش از یک‌میلیون ساختمان غیرمجاز در کشور ساخته‌شده که بخش اعظمی از اراضی کشاورزی را از بین برده است و باید با کمک سازمان‌های مردم‌نهاد حافظ این سرمایه ملی باشیم.

رئیس سازمان امور اراضی کشور، تشکیل یگان حفاظت اراضی کشاورزی و تشکیل دفتر ترویج و اطلاع‌رسانی و ایجاد سامانه ۱۳۱ را از مهم‌ترین اقدامات سازمان امور اراضی کشور دانست.

این مقام مسئول با اشاره به اهمیت و نقش پررنگ سازمان‌های مردم‌نهاد در حفظ اراضی کشاورزی اظهار کرد: اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی می‌تواند اولین مرحله در حفظ اراضی کشاورزی باشد که به‌وسیله سازمان‌های مردم‌نهاد عملی می‌شود.

افشار تصریح کرد: استان قزوین با توجه به بستر مناسب و ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند به‌عنوان پایلوت اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی باشد.

وی از رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مدیر امور اراضی استان خواست تا سفر هیات دولت به استان قزوین، اسناد اراضی کشاورزی در این استان صادر و تحویل کشاورزان شود.

رئیس سازمان امور اراضی کشور، تبدیل زمین‌های شیب‌دار و تبدیل آن به بافت را از مزیت بزرگی برای کشور دانست و خاطرنشان کرد: که با تبدیل این زمین‌ها به بافت در تولید و صادرات نقش مهمی دارد.

 

ایسنا

ادامه خبر